Miejsca

Jaskinia Raj i Pierwsze Centrum Neandertalczyka

Rezerwaty przyrody

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Odległość od Green Velo
5.7 km
Kontakt
Adres:
Dobrzączka, 26-060 Chęciny
Telefon:
41 346 55 18
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

Jaskinia Raj to najpiękniejsza jaskinia krasowa regionu, prawdziwy raj dla wyobraźni. 180-metrowa trasa rozpoczyna się przy wystawie muzealnej z odtworzonym obozowiskiem rodziny neandertalskiej oraz szczątkami prehistorycznych zwierząt. W jej dalszej części zobaczyć można Komorę Wstępną, Komorę Złomisk oraz Salę Kolumnową i Salę Stalaktytową, w której światła lamp wydobywają z mroku tysiące stalaktytów, stalagmitów i stalagnatów.

 

Podróżując po Regionie Świętokrzyskim wystarczy skręcić z trasy E-7 z Krakowa do Kielc, by znaleźć się w samym środku Raju – najpiękniejszej jaskini w Polsce. Rezerwat Jaskinia Raj o powierzchni 7,79 ha został utworzony w 1968 roku i znajduje się w zboczu Góry Malik wchodzącej w skład Grzbietu Bolechowickiego. Dojazd do jaskini drogą Kielce – Chęciny, gdzie za miejscowością Zgórsko, skręcamy w prawo w kierunku zachodnim. Całkowita długość korytarzy jaskini wynosi 240 metrów z czego udostępniono dla turystów trasę o długości 180 metrów.

 

Najpiękniejszą jaskinię odkryli w 1964 roku uczniowie Technikum Geologicznego z Krakowa. Dzięki staraniom pracowników Państwowego Instytutu Geologicznego w Kielcach Tymoteusza Wróblewskiego i Zbigniewa Rubinowskiego w lipcu roku 1965 wejście do jaskini zostało zabezpieczone co wstrzymało niszczące działania osób postronnych. Rozpoczęto jednocześnie starania o objęcie jaskini ochroną prawną. W następnych latach wykonano stosowne prace mające na celu udostępnienie jaskini dla zwiedzających. W  tym czasie archeolodzy  przebadali dno jaskini. Odkrycia jakie wówczas dokonano świadczyły o zamieszkiwaniu tego miejsca przez człowieka już pięćdziesiąt tysięcy lat temu. Świadectwem tego były narzędzia, wyroby a także szczątki kostne zwierząt. Jaskinia nie jest w prawdzie wyjątkowo rozległa, jednak unikatowa szata naciekowa tam występująca w pełni uzasadnia nadaną jej nazwę – Raj. Wśród form naciekowych powstałych w wyniku niszczącej a następnie budującej działalności wody możemy wymienić wiszące u stropu stalaktyty, narastające na dnie stalagmity, wszelkiego rodzaju polewy, nacieki wełniaste, pizoidy czyli perły jaskiniowe, nacieki grzybkowe, groniaste, kalafiorowate, kolumny powstałe z połączenia stalaktytu ze stalagmitem, cienkie czasem przeświecające harfy, oraz pagody powstałe z przysadzistych stalagmitów ozdobionych naciekami wełniastymi. Różnorodność i uroda występujących tu form szaty naciekowej, spowodowała stworzenie unikatowych wartości, jakimi jaskinia Raj wyróżnia się wśród innych tego typu obiektów w Polsce. Oprócz samej jaskini, ochroną prawną objęto również fragment lasu sosnowego wraz z charakterystyczną dla wapiennych wzniesień, roślinnością.

 

Pierwsze Centrum Neandertalczyka to jedyne takie miejsce, w którym zbiegają się pradawne losy człowieka neandertalskiego z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki. Życie w epoce lodowcowej nie było łatwe, ale neandertalczycy byli świetnie przystosowani do zimnego klimatu i niebezpieczeństw świata sprzed tysięcy lat.

 

Cztery interaktywne sale tematyczne przybliżają dzieje człowieka neandertalskiego. Jest to rewelacyjny pomysł na przygodę dla całej rodziny, szkół i instytucji.W wyposażeniu centrum znajduje się replika mamuta w skali 1:1 (6x3,5 m), inscenizacja polowań i życia codziennego, filmy i prezentacje multimedialne, czaszki i narzędzia codziennego użytku oraz najnowsze światowe  oraz lokalne odkrycia. Zwiedzanie odbywa się przy pomocy elektronicznego przewodnika (Audio Guide System).Czas zwiedzania to około 30 min.

 

Informacje praktyczne:
Ceny biletów:
Jaskinia Raj:
15 kwietnia -  20 październik - 18 PLN
- pozostały okres - 13 PLN
Ważne: Jaskinię zwiedzamy w grupach max. 15 osobowych tylko w obecności przewodnika. Grupy wpuszczane są do jaskini z częstotliwością co 15 minut. czas zwiedzania ok. 45 minut. Specyficzny mikroklimat jaskini - wysoka wilgotność powietrza i niska (+9) temperatura powietrza, wymagają od turysty odpowiedniego ubioru. Ze względu na duże zainteresowanie obiektem, warto dokonać wcześniejszej rezerwacji biletu.

 

Centrum Neandertalczyka+ Jaskinia Raj od 15 kwietnia do 20 października:
- Normalny – 29 PLN
- Ulgowy- 27 PLN
- Grupowy – 25 PLN

 

Centrum Neandertalczyka+ Jaskinia Raj poza sezonem:
- Normalny – 24 PLN
- Ulgowy- 22 PLN
- Grupowy – 20 PLN

 

Bezpłatne zwiedzanie:
Dzieci do lat 4 – wstęp wolny
Opiekun grupy - wstęp wolny przy rezerwacji dla minimum 15 os.

 

Usługi przewodnickie:
Zwiedzanie Jaskini Raj - przewodnik w cenie
Zwiedzanie Pierwszego Centrum Neandertalczyka - audioguide w cenie biletu

 

Punkt Informacji Turystycznej w Chęcinach
ul. Małogoska 7
26-600 Chęciny
tel.: +48 41 315 18 29
www.checiny.pl

 

 

ZGŁOŚ POPRAWKĘ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013