Miejsca

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Zamki i pałace

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Odległość od Green Velo
0.4 km
Kontakt
Adres:
Aleja Lipowa 24, 26-067 Oblęgorek
Telefon:
41 303 04 26, 664 384 069
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

W Oblęgorku mieści się posiadłość polskiego Noblisty- Henryka Sienkiewicza, którą pisarz otrzymał w darze od społeczeństwa z okazji 25- lecia pracy literackiej. Od 1958 r. w pałacu znajduje się muzeum poświęcone jego życiu i twórczości, stanowi ono oddział Muzeum Narodowego w Kielcach.

 

W XVI w. majątek ten był własnością Hieronima Odrowąża. Później Oblęgorek przeszedł w ręce Tarłów rezydujących na zamku w Piekoszowie. Za administracji Mieczysława Halika narastały długi na hipotece, więc gdy nadarzyła się okazja rejent sprzedał ów majątek. Do pałacyku zaprojektowanego przez Hugo Kudera a zbudowanego w 1895 r. prowadzi Czerwona Brama, za którą ciągnie się wspaniała aleja lipowa. Budowla powstała z gustem epoki, posiada charakterystyczną okrągłą basztę, a nad wejściem głównym umieszczono wykuty w kamieniu herb Sienkiewiczów Oszyk, przedstawiający szyszak, łabędzia, łuk z trzema strzałami i kotwicę. Na szczycie ustawiono kamienną postać husarza. Sam pałacyk otoczony jest parkiem, którego projektantem był znany ogrodnik warszawski, twórca Ogrodu Saskiego Franciszek Szanior.

 

W 1902 sprowadził się tu wielki pisarz ze skarbami swojej wyobraźni i geniuszu artystycznego. Oblęgorek został w rezultacie sezonową rezydencją, w której powstała nowela „Dwie łąki”, przypuszczalnie ujrzały tu światło dzienne fragmenty „W pustyni i w puszczy”. Najwiarygodniejszym źródłem informacji o nastrojach i poczynaniach gospodarza w swojej posiadłości jest jego korespondencja. Od 1904 r. Oblęgorek pozostawał pod opieką Marii z Babskich, trzeciej żony Sienkiewicza. Wtedy to dworek rozkwitł ogniskiem życia rodzinnego i towarzyskiego. Latem, w 1910 roku, gdy pisarzowi dokuczała malaria przyjechał do Oblęgorka. Miejscowość nieoczekiwanie stała się istnym uzdrowiskiem dla pisarza.

 

Obecnie wewnątrz pałacyku ekspozycja wiernie oddaje układ pokoi i ich wyposażenia z czasów zamieszkiwania w pałacu rodziny Sienkiewiczów. Składa się na nią gabinet i salon, w którym pisarz przyjmował gości, znajduje się w nim galeria obrazów, dary jubileuszowe, pamiątki rodzinne i oryginalny komplet mebli. Pośród tych unikatowych dzieł sztuki wiszą portrety oraz cykl obrazów Józefa Deskura z Sancygniowa, przesłanych pisarzowi z okazji jubileuszu. W pałacyku znajdowała się także palarnia, lecz jej wyposażenie nie zachowało się do naszych czasów, dlatego urządzono ją zgodnie z panującą za życia pisarza modą. W muzeum znajdują się jedne z najcenniejszych pamiątek po Sienkiewiczu- albumy, adresy, dokumenty i listy przesyłane jubilatowi w dowód uznania, podziwu i czci dla jego talentu.

 

Pałacyk jest położony w urokliwej okolicy, sąsiadującej ze strumykiem zwanym przez miejscowych Gacówką, a także Suchedniowsko- Oblęgorskim Parkiem Krajobrazowym. W obrębie parku znajdują się pomniki przyrody, w postaci dębów, tulipanowców, klonów, modrzewi i innych.

 

Informacje praktyczne:
Bilety wstępu:
Bilet normalny 8 PLN
Bilet ulgowy 4 PLN
Bilet normalny grupowy 7 PLN
Bilet ulgowy grupowy 3 PLN
Lekcja muzealna 3 PLN
Zajęcia edukacyjne 3 PLN
Warsztaty - 5 PLN

 

Bezpłatne zwiedzanie:
W każdą niedzielę ekspozycja stała
Teren wokół pałacu

 

Usługi przewodnickie
- 25 PLN

 

Punkt Informacji Turystycznej w Strawczynku
ul. Turystyczna 6
26-067 Strawczynek
tel. 41 333 57 97
www.strawczyn.pl
e-mail: info@olimpicstrawczyn.pl

ZGŁOŚ POPRAWKĘ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013