Rzeka Czarna Hańcza
Rzeki
Czarna Hańcza jest największą rzeką Suwalszczyzny, płynącą na terenie Polski i Białorusi, jest lewym dopływem Niemna. Swój początek ma w Suwalskim Parku Krajobrazowym, niedaleko miejscowości Okliny. Jako niewielka rzeka, w Starej Hańczy, wpada do Jeziora Hańcza, by następnie je opuścić w okolicach Bachanowa i stać się, aż do Turtula bystrym, niemalże górskim potokiem (żyje tu pstrąg oraz typowo górskie gatunki ryb). To właśnie na tym odcinku wcina się w podłoże wąską, ale głęboką doliną. Rwąco przemierza rezerwat Głazowisko Bachanowo, ma tu bardzo duży spadek (na ponad 1 km różnica poziomów to 24 m).
W Turtulu spowalnia swój bieg, by rozlać się ponownie jako staw turtulski. Następnie Czarna Hańcza meandruje już dość szeroką doliną rzeczną w otoczeniu lasu łęgowego. Przepływa przez Suwałki, by dotrzeć na teren Wigierskiego Parku Narodowego, do Jeziora Wigry, gdzie jest ostoją bobrów. Na wysokości wsi Rygol łączy się z Kanałem Augustowskim i podąża na Białoruś. Najciekawsze odcinki biegu Czarnej Hańczy po polskiej stronie można podziwiać przemierzając ścieżką poznawczą „Doliną Czarnej Hańczy” (3,5 km długości). Turyści, którzy się na nią zdecydują, zapoznają się z najciekawszymi geomorficznymi fragmentami Suwalskiego Parku Krajobrazowego, obejrzą różnorodne formy terenu, takie jak: pagórki ozu turtulskiego, rynnę lodowcową, głazowisko, dolinę rzeczną z tarasami, dolinę zawieszoną czy też morenę denną.
Czarna Hańcza jest najstarszym i najbardziej znanym szlakiem kajakowym w Polsce. Wzdłuż jej brzegów znajdują się liczne pola namiotowe, a w okolicznych kwaterach agroturystycznych można spróbować specjałów tutejszej kuchni. Karol Wojtyła również wielokrotnie uczestniczył w spływach kajakowych tym szlakiem.
Centrum Informacji Turystycznej ****
Wigierski Park Narodowy
Krzywe 82
16-402 Suwałki
tel. 87 563 25 62
kom. 510 992 672
www.wigry.org.pl