Język:

Rowerowe Królestwa

Dolina Bugu

Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Dolina Bugu
Szlaki w Królestwie:
2
Miejsca w Królestwie:
38

Królestwo Doliny Bugu rozpościera się w południowej części województwa podlaskiego i północnej części województwa lubelskiego. W porównaniu do innych królestw na szlaku jest ono dość jednolite krajobrazowo. Poza przełomowym odcinkiem Bugu pomiędzy Gnojnem a Drohiczynem teren jest niemal płaski, równinny lub falisty.

Rzeka leniwie wije się przez ten obszar, a na jej brzegach rozłożyły się liczne, malownicze wsie i miasteczka. Dopiero od okolic przeprawy promowej Gnojno - Niemirów oba brzegi Bugu są polskie, wcześniejszy fragment rzeki to odcinek graniczny z Białorusią i Ukrainą.

Największymi miejscowościami w królestwie są Siemiatycze na północy, Terespol w centralnej części obszaru oraz Sławatycze w południowej części Doliny Bugu. Położona kilkanaście kilometrów na zachód Biała Podlaska jest głównym ośrodkiem administracyjnym i gospodarczym obszaru. Teren ten jest wybitnie rolniczy, wyjątkowo spokojny i raczej rzadko zasiedlony.

Pierwsza część trasy, prowadząca w okolicy Siemiatycz nad Bug, w pobliżu rzeki jest niezwykle atrakcyjna widokowo. Koniecznie należy tu odwiedzić Świętą Górę Grabarkę - najważniejsze miejsce kultu wyznawców prawosławia w Polsce oraz Siemiatycze z historyczną zabudową. Na uwagę zasługują również Mielnik z Górą Zamkową i odkrywkową kopalnią kredy,  Drohiczyn – pierwsza stolica Podlaskiego oraz Bunkry z tzw. Linii Mołotowa.

Bug z uwagi na niewielką ilość mostów stanowi naturalną przeszkodę dla rowerzystów. Pierwszy most w królestwie znajduje się dopiero w pobliżu Siemiatycz, na ruchliwej drodze krajowej nr 19. Skorzystać można na szczęście z dwóch, położonych na szlaku przepraw promowych, Mielnik-Zabuże i Niemirów-Gnojno.
Pierwszy z promów kursuje z leżącego na prawym (podlaskim) brzegu rzeki Mielnika do lewobrzeżnego (lubelskiego) Zabuża. Stamtąd wyznaczona przez Serpelice trasa łącznikowa szlaku Green Velo pozwala powrócić do trasy głównej w Gnojnie. Alternatywą jest skorzystanie z przeprawy pomiędzy położonym w województwie podlaskim, prawobrzeżnym Niemirowem a lewobrzeżnym, należącym już do lubelskiego Gnojnem. Warto jednak wcześniej (w Mielniku) upewnić się, czy ta zależna od stanów wody na rzece przeprawa promowa ta jest czynna.

Na trasie zachowało się wiele śladów wielokulturowej przeszłości tych ziem. Podróżując szlakiem napotkać można świątynie, sanktuaria oraz cmentarze różnych wyznań i religii. Liczne są małe, w większości posiadające drewnianą zabudowę wsie i miasteczka, w których przez wieki mieszkali przedstawiciele różnych narodowości, tworzących Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Tym samym klimat Polski Wschodniej jest na tym odcinku szczególnie silnie odczuwalny do dzisiaj.

Ciekawą miejscowością jest Janów Podlaski, gdzie mieści się słynna na cały świat stadnina koni i szereg innych, ciekawych obiektów. Ważnym węzłem komunikacyjnym jest miejscowość Terespol, położona w sąsiedztwie przejścia granicznego, za którym po stronie białoruskiej położony jest Brześć. Atrakcją  Terespola oraz pobliskich Kobylan są forty Twierdzy Brzeskiej, których kilka znajduje się w pobliżu trasy.  Na południe od Terespola godne szczególnej uwagi są sanktuaria w Kodniu, Jabłecznej i neounicka, drewniana cerkiew w Kostomłotach.Odcinek na południe od Kodnia prowadzi przez ciekawe miejscowości. Bardzo malowniczy jest kompleks drewnianej zabudowy wsi Hanna oraz miasteczko Sławatycze.
Trasa na terenie królestwa Doliny Bugu w całości biegnie szosami o raczej niskim natężeniu ruchu drogowego. Odległości między  miejscowościami w tej części szlaku są dość duże.

Punkt Informacji Turystycznej **
Biuro Promocji Powiatu Siemiatyckiego

ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel. 85 6555856
promocja@siemiatycze.pl
www.podlasie.siemiatycze.pl

Punkt Informacji Turystycznej  w Mielniku **
Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej

ul. Brzeska 71
17-307 Mielnik
tel. 85 6577100
odzm@mielnik.com.pl
www.mielnik.com.pl

Punkt Informacji Turystycznej w Drohiczynie **
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury

ul. Kraszewskiego 13
17-312 Drohiczyn
tel. 85 6557069
info.drohiczyn@interia.pl
www.drohiczyn.pl

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013