Szlak Tatarski
Atrakcje turystyczne
Na terenie województwa podlaskiego znajdują się dwa ważne ośrodki religijne Tatarów Polskich – Bohoniki i Kruszyniany. Obie wsie zostały nadane Tatarom przez króla Jana III Sobieskiego w zamian za niewypłacone żołdy, podczas walk z Turkami, w XVII w. W Bohonikach i Kruszynianach znajdują się drewniane, czynne meczety oraz mizary - cmentarze tatarskie.
Szlak Tatarski prowadzi przez ziemie zamieszkiwane niegdyś przez potomków polskich Tatarów i łączy miejsca związane z ich kulturą. Trasa funkcjonuje jako Szlak Tatarski Mały i Duży. Ten pierwszy (19 km) oznaczony kolorem niebieskim przebiega przez Kruszyniany – Józefowo – leśniczówka Józefowo – Słuczanka - Waliły Stacja. Drugi z kolei, prawie trzykrotnie dłuższy, znakowany kolorem zielonym, ma na trasie: Sokółkę (Muzeum Ziemi Sokólskiej z działem poświęconym Tatarom) – Szyszki – Malawicze Górne (z pamiątkowym głazem, poświęconym osadnikom tatarskim) – Bohoniki – Starą Kamionkę – Wierzchlesie – Talkowszczyznę – Sosnowik – Górany – Nietupę - Kruszyniany.
Niezwykle ważnym elementem spotkania z kulturą tatarską jest ich kuchnia. Jest często dość tłusta i ostra, ale z pewnością warta skosztowania. Popularne są kołduny tatarskie – potrawa mięsno-mączna, pierekaczewnik – jako pierwszy wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa RP, deser dżajma nasycony miodem, czak czak oraz chałwa.
Kruszyniany odwiedził sam Książę Karol. Na Szlaku Tatarskim odbywają się imprezy związane z kulturą, kuchnią i zwyczajami Tatarów Polskich.
Bohoniki – Muzułmańska Gmina Wyznaniowa
Głowackiego 13
16-100 Sokółka
kom. 667 037 691
www.bohoniki.eu
Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Kruszynianach
Kruszyniany - meczet
16-120 Krynki
www.kruszyniany.com.pl
Przewodnik: Dżemil Gembicki
tel. 502 543 871