Miejsca

Forty w Piątnicy

Cmentarze/ pomniki wojenne/ miejsca bitew

Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Dolina Biebrzy i Narwi
Odległość od Green Velo
2.83 km
Kontakt
Adres:
ul. Stawiskowska 57A, 18-421 Piątnica
Telefon:
606 101 419

Forty w Piątnicy – powstałe na przełomie XIX i XX wieku umocnienia będące częścią linii carskich fortów mających powstrzymać atak niemiecki z rejonu Mazur.

 

Pięć fortów, trzy na północnym brzegu Narwi w Piątnicy, połączone ciągłym wałem i dwa ziemne na południowym brzegu rzeki, broniło najdogodniejszej przeprawy przez bagnistą Dolinę Narwi. Forty posiadały własne kuchnie, piekarnie, ujęcie wody, ogrzewanie, były przygotowane na sytuację odcięcia od zaopatrzenia. Podczas pierwszej wojny światowej nie wykorzystane w walce. W 1920 roku fortyfikacje i postawa obrońców na pięć dni zatrzymała natarcie wojsk sowieckich, co pozwoliło na lepsze przygotowanie obrony Warszawy. W czasie kampanii wrześniowej wojska hitlerowskie nie zdołały sforsować umocnień, które załoga musiała opuścić po załamaniu się linii obrony Narwi.

 

Fort I, najlepiej zachowany, można dziś zwiedzać samemu, przy zachowaniu dużej ostrożności. Bramy w bloku koszar umożliwiają przejście na dziedziniec, z którego widać dwa schrony pogotowia bojowego. Nienaruszony jest też wał biegnący w kierunku Narwi. W fortach II i III wytyczono trasy turystyczne, których zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika. Na terenie fortu nr III funkcjonuje strzelnica sportowa, na której można postrzelać także z broni historycznej, a w jednym ze schronów pogotowia znajduje się niewielkie Muzeum Militariów. Do fortu II i III dotrzemy od ulicy Stawiskowskiej.

 

Zespół fortów w Piątnicy to ciekawe miejsca widokowe. Na wierzchołkach wszystkich wałów fortecznych można oberwać krajobraz Łomży i Piątnicy. Umocnienia złożone z potężnych wałów i fos również tworzą oryginalną bryłę, pokrytą zielenią wznoszącą się na brzegu Narwi.

 

Muzeum prowadzone przez Klub Strzelecki SAGITTARIUS
ul. Stawiskowska 57A
18-421 Piątnica
Prezes: Paweł Zalewski, tel. 606 101 419
www.kssagittarius.pl

ZGŁOŚ POPRAWKĘ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013