Język:

Rowerowe Królestwa

Pogórze Karpackie

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Pogórze Karpackie
Szlaki w Królestwie:
6
Miejsca w Królestwie:
88

Południowa część szlaku Green Velo to królestwo nazwane Pogórzem Karpackim. Stanowi ono przedsionek polskich gór,  a z niektórych miejsc na szlaku zobaczyć można niedalekie już Bieszczady i Beskid Niski. Wraz z trasą łącznikową przez Biłgoraj ta część szlaku tworzy ponad czterystukilometrową pętlę, pozwalającą na zrealizowanie co najmniej tygodniowej wyprawy rowerowej.

Na szlaku znajdują się trzy niezwykle interesujące miasta, czyli kresowy Przemyśl z pozostałościami potężnej twierdzy austriackiej, Rzeszów - stolica Podkarpacia oraz Łańcut szczycący się potężnym zespołem pałacowym.

Wbrew pozorom i nazwie królestwa większość nie została poprowadzona górami. Biegnie głównie w dolinie Sanu, jedynie w okolicach Przemyśla i Dynowa trzeba pokonać większe różnice wysokości. Z okolic Przemyśla warto również przemieścić się na wyprawę górskimi trasami w kierunku Bieszczadów i Beskidu Niskiego, odległych jedynie o kilkadziesiąt kilometrów. Na niektórych odcinkach trasy przydadzą się sprawne hamulce i dobra kondycja. Wielką atrakcją będzie z pewnością pokonywanie Sanu po kładkach pieszo-rowerowych, z których część, jak na przykład obiekt w Przemyślu, powstała specjalnie dla szlaku Green Velo.

Najciekawszym miastem na trasie jest jedna ze stolic polskich kresów - wielokulturowy Przemyśl. To miasto otoczone jest kilkunastoma dobrze zachowanymi fortami najpotężniejszej twierdzy militarnej dawnej monarchii austriackiej, które udostępnione są do zwiedzania. Wokół miasta prowadzi niezwykle interesująca forteczna trasa rowerowa.  Mnóstwo tu interesujących muzeów i zabytkowych obiektów sakralnych różnych wyznań, a zabudowa centrum ma charakter pośredni między Krakowem a Lwowem. W pobliżu Przemyśla koniecznie zobaczyć należy arboretum w Bolestraszycach oraz renesansowy zamek Krasickich w Krasiczynie. W kierunku na Ustrzyki Dolne wśród rusztowych wzniesień Pogórza Przemyskiego ukryty jest zespół klasztorny w Kalwarii Pacławskiej oraz sławny Arłamów, dawniej ośrodek polowań "arystokracji" partyjnej w czasach PRL,  a obecnie…. trzeba zobaczyć samemu, co tam powstało.

Cała okolica między Rzeszowem a Przemyślem obfituje w zabytki, w tym cerkwie, cmentarze wojenne i pozostałości dawnych rezydencji magnackich. Szczególnie godny uwagi jest zamek Kmitów w Dubiecku, cerkwie w Piątkowej i Uluczu, małomiasteczkowa zabudowa Dynowa, pałac w Boguchwale a w dalszej odległości od szlaku również Krosno, Sanok oraz wpisany na listę UNESCO drewniany kościół w Haczowie.

Szlak Green Velo prowadzi do stolicy województwa podkarpackiego, jaką jest dynamicznie rozwijający się w ostatnich latach Rzeszów. Trasa biegnie tu wzdłuż rzeki Wisłok, zostawiając na południu wzniesienia Pogórza. Miasto jest dostosowane dla rowerzystów, godne uwagi są jego liczne zabytki oraz galicyjska zabudowa centrum. Piękny jest zwłaszcza rzeszowski rynek, pod którym urządzono podziemną trasę turystyczną. Łącznik szlaku Green Velo prowadzi do centrum miasta i dworca kolejowego. Jest to ważny węzeł komunikacyjny, dobre miejsce rozpoczęcia lub zakończenia wyprawy na południowej części trasy.

W Rzeszowie trasa skręca na północny wschód, aby doprowadzić rowerzystów do Łańcuta. W tym małym mieście szczególnie godny uwagi jest potężny pałac Lubomirskich, położony w rozległym, pięknym parku. Sławne na cały świat jest tutejsze Muzeum Powozów. Warto też zobaczyć małomiasteczkową zabudowę rynku oraz dawną synagogę, jak również nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny w pobliżu zamku.

Szlak Green Velo z Łańcuta prowadzi dalej na północ, w kierunku Leżajska, by następnie doliną Sanu doprowadzić  do Sandomierza. W okolicach Niska znajduje się trasa łącznikowa na Roztocze do Zwierzyńca, która stanowić może interesującą pętlę, uzupełniającą szlak główny i pozwalającą na pokonanie południowej części szlaku Green Velo w formie kilkudniowej, zamkniętej wyprawy rowerowej ze startem i metą w Rzeszowie.

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013