Miejsca

Góra Miedzianka

Rezerwaty przyrody

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Odległość od Green Velo
9.77 km
Kontakt
Adres:
26-600 Miedzianka
Telefon:
+48 41 315 18 29
Adres e-mail:
Strona www:

Utworzony w 1958 roku rezerwat „Góra Miedzianka” położony jest w granicach Chęcińsko Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Powierzchnia objęta ochroną prawną,  wynosi 25 hektarów. Aby tam dotrzeć należy jadąc drogą Kielce – Małogoszcz, kierować się na wysokości Chęcin na prawo w kierunku na Skiby, Gościniec, Polichno, do wsi Miedzianki. Początki eksploatacji złóż zalegających na Miedziance giną w mrokach historii. Z zachowanych informacji dowiadujemy się o tym że w roku 1396 żupnik olkuski, Mikołaj Boner został mianowany równoczesnym żupnikiem chęcińskim. Stanowi to dowód o znacznym zaangażowaniu  prac wydobywczych w rejonie chęcińskim. Jedną z pierwszych jest również wzmianka historyczna o Miedziance,  powstała  u schyłku średniowiecza.

 

W obrębie rezerwatu znalazły się miejsca eksploatacji wapieni które były w tym miejscu pozyskiwane ze względu na swą unikatową kolorystykę. Jasno bławatne wapienie, poprzecinane kilkoma generacjami brunatno czerwonych żył kalcytowych, ubarwione zielonymi i niebieskimi wpryskami malachitu i azurytu, stanowiły atrakcyjny materiał do produkcji galanterii kamiennej. Wyjątkowa uroda pozyskiwanego tu materiału wynikała z historii jego powstania.  Wapienie dewońskie budujące górę Miedziankę były w przeszłości kilkakrotnie spękane. W powstałe w czasie ruchów górotwórczych szczeliny, wdzierały się zmineralizowane roztwory wodne, z których w wyniku wychłodzenia, wytrącały się różne minerały. Wypełnienie szczelin stanowił głównie kalcyt, któremu towarzyszyły między innymi kruszce miedzi. Występują tu malachit, azuryt, chryzokola, chalkozyn, chalkopiryt, miedziankit. Wśród minerałów występujących na Miedziance jest również galena, oraz niewielkich ilościach srebro, kowelin, piryt, baryt i hematyt. Wydrążone tu sztolnie i szyby noszą nazwy „Antoni póź. Teresa”  „Zofia”  „Austriacki II” i mają łączną długość około 4 kilometrów. Jednymi z ostatnich którzy uwierzyli w nieprzebrane bogactwa ukryte we wnętrzu Miedzianki byli dwaj bracia Stanisław i Bolesław Łaszczyńscy. Na początku XX wieku podjęli oni próbę sięgnięcia po miedziany kruszec. Niestety, potwierdziła się smutna prawda że w wyniku wielowiekowego wydobycia złoże na Miedziance zostało w większości wyeksploatowane.

 

Informacje praktyczne:
Obiekt otwarty, zwiedzanie bezpłatne.
Wejście do sztolni bez specjalistycznego sprzętu i przewodnika - niewskazane.
 

 

Punkt Informacji Turystycznej w Chęcinach
ul. Małogoska 7
26-600 Chęciny
tel.: +48 41 315 18 29
www.checiny.pl

ZGŁOŚ POPRAWKĘ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013