Polska sieć Cittaslow ma już 15 lat!
28 marca 2022Aż trudno w to uwierzyć, ale sieć polskich miast Cittaslow ma już 15 lat.
Choć początki sieci były skromne, to dziś może pochwalić się 35 członkami, co stanowi drugą co do wielkości sieci krajowych na świecie. Co ciekawe, aż 26 miast „spod znaku ślimaka” znajduje się na Warmii i Mazurach. Pozostałe miasta rozrzucone są po całym kraju. Co je łączy?
To miasta, w których żyje się odrobinę wolniej, a przez to bardziej świadomie i lepiej, Miasta należące do sieci prowadzą działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, lokalności i zachowania niepowtarzalnego charakteru i przestrzeni miejskiej. Kultywują bogate tradycje i dziedzictwo kulinarne, dbają zabytki, rewitalizując je i organizując w nich życie kulturalne.
W ramach świętowania tego wyjątkowego jubileuszu, „Miasta dobrego życia” przygotowały szereg wydarzeń, które mają uczcić rocznicę i realizować idee Cittaslow w praktyce. Obchody zostaną zainaugurowane już 25 marca i potrwają do przełomu września i października.
Jednym z ciekawszych wydarzeń będzie z pewnością Półmaraton Ślimaka ze startem w Górowie Iławeckim i metą w Lidzbarku Warmińskim (14-15 maja).
W województwie warmińsko-mazurskim coś dla siebie znajdą też rowerzyści. W Pasymiu odbędzie się finał Festiwalu Rowerowego Miast Cittaslow (30-31 lipca) oraz rajd rowerowy na otwarcie południowego odcinka Łynostrady (Olsztyn – Dobrzyń – Nidzica) na początku maja.
Nie zabraknie również wydarzeń kulturalnych. Należą do nich m.in.: Koncert i Przemarsz Orkiestr Dętych w Nowym Mieście Lubawskim (20 sierpnia), Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych w Rzgowie (24 września) i Folk Film Festival oraz Przegląd Małych Form Filmowych w Sianowie (29 września – 2 października). W kalendarzu nie zabraknie również turniejów rycerskich, festiwali kulinarnych, jarmarków i dni miast.
W ramach obchodów jubileuszu i promocji idei Cittaslow zaplanowano także Interdyscyplinarną Konferencję „Krajobrazy małych miast – współczesne kierunki badań” w Olsztynie (5-6 września) oraz wystawę „Efekty społeczne Ponadlokalnego Programu Rewitalizacji” w Brukseli.
Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie Cittaslow i na profilach Cittaslow Polska w mediach społecznościowych.