Jazda próbna szlakiem kolejki wąskotorowej w Świętokrzyskim Parku Narodowym
23 stycznia 2020Wiosną rowerzyści przejadą szlakiem kolejki wąskotorowej ze Świętej Katarzyny do Nowej Słupi.
Trasa rozpoczyna się u podnóża góry Łysicy w miejscowości Święta Katarzyna i prowadzi do podnóża Łysej Góry w Nowej Słupi. Calość prowadzi szlakiem zagnańskiej kolejki wąskotorowej wybudowanej przez Austriaków w 1916 roku.
Po lesistej trasie wzdłuż torów mogą już spacerować piechurzy. Wiosną tego roku trasa zostanie oddana dla rowerzystów. To nie lada gratka, bo jak wiemy, w parku narodowym nie możemy jeździć po wszystkich obszarach. Szlak kolejki jest bezpieczny, a na jakiego trasie znajduje się wiele ciekawostek przyrodniczo-historycznych.
Na 17 km trasie niewątpliwą atrakcją ścieżki jest nieczynny leśny kamieniołom wybudowany na potrzeby kolejki, pozostałości po rampie ze stacją kolejki, bocznicą i mijanką, tzw. Duży Most o wysokości ponad 5m, czy Słupski Weksel, gdzie budowniczy kolejki odkryli skarb z czasów powstania styczniowego. Oprócz ukazania kulturowo-historycznego znaczenia kolejki wąskotorowej, warte zobaczenia są również elementy przyrodnicze takie jak: okazałe wychodnie skalne, cenne przyrodniczo ekosystemy lasu i łąki czy wypływające przy trasie źródełko.
Wczoraj przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach oraz Świętokrzyskiego Parku Narodowego uczestniczyli w wizji lokalnej na trasie nowej atrakcji dedykowanej rowerzystom, piechurom, miłośnikom Puszczy Jodłowej. Rowerowa wyprawa szlakiem dawnej kolei wąskotorowej mierzyła 16,4 km, ze Świętej Katarzyny do Nowej Słupi. Otwarcie ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej planowane jest wiosną tego roku.
Na prace związane ze ścieżką (wykonanie barier ochronnych) Samorząd Województwa Świętokrzyskiego przekazał w 2019 roku kwotę stu tysięcy zł. W roku 2020 planowane jest przekazanie kolejnych środków finansowych.
Źródło: swietokrzyskie.pro