Miejsca

Muzeum diecezjalne w Kielcach

Muzea

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Odległość od Green Velo
0.44 km
Kontakt
Adres:
Jana Pawła II 3, 25-001 Kielce
Telefon:
+48 41 344 58 20
Adres e-mail:
Strona www:
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

Najpiękniejsze i najbardziej zabytkowe dzieła sztuki sakralnej diecezji kieleckiej można oglądać w budynku kieleckiej kurii, gdzie znajduje się Muzeum Diecezjalne. Historia Kieleckiego Muzeum Diecezjalnego sięga początków ubiegłego stulecia. Własne zbiory -  wiele numizmatów, dokumentów, szat liturgicznych oraz obrazów przekazał placówce w roku 1921 ówczesny ordynariusz kielecki, biskup Augustyn Łosiński.

 

W tym samym roku ukazuje się w „Kieleckim Przeglądzie Diecezjalnym” krótka notatka autorstwa księży Józefa Zdanowskiego i Antoniego Bożka, kierujących jako zarząd muzeum apel do proboszczów, aby ożywieni troską ratowania zabytków przeszłości, przy nadarzonej sposobności nadsyłali do seminarium wszelkie dzieła sztuki z zakresu rzeźby, malarstwa, lub przemysłu artystycznego, np.: szaty liturgiczne, relikwiarze, antyfonarze, ozdobne stare książki w tym celu, by zabytki sztuki znajdujące się po naszych kościołach nie ulegały zniszczeniu lub jakiemu innemu losowi i przez to nie ginęły dla naszej kultury minionych wieków. Salon, stanowiący pierwszą salę Muzeum, to wnętrze z czasów,  kiedy powstawała diecezja. Komplet empirowych mebli,  obrazy i grafiki wiszące na ścianach to eksponaty o dwustuletniej historii - wszystkie pochodzą z początków XIX wieku. W Sali Gotyckiej zaprezentowane zostały najstarsze eksponaty -  zgromadzono tutaj przykłady gotyckiej rzeźby i malarstwa. Zaprezentowane obrazy to fragmenty gotyckich ołtarzy: skrzydła tryptyku z Rakoszyna k/Nagłowic (ok.1505), a na nich wizerunki św. Jana Chrzciciela i św. Jana Jałmużnika; Tron Łaski z Witowa k/Koszyc (pocz.XVI w.) - średniowieczny wizerunek Trójcy Świętej. Kolejna sala poświęcona jest kieleckim biskupom. Najważniejszą część ekspozycji stanowią tutaj portrety: bpa Wojciecha de Boża Wola Górskiego ( pierwszego ordynariusza kieleckiego),  bpaTomasza Teofila Kulińskiego  ( portret namalowany na zamówienie Kielczan przez Jana Stykę) czy bpa Augustyna Łosińskiego (portret autorstwa Piotra Nizińskiego, współtwórcy  polichromii w katedrze kieleckiej). Spośród innych obrazów na szczególną uwagę zasługuje wizerunek Chrystusa w cierniowej koronie, jeden z cyklu obrazów o tej tematyce namalowanyw 1900 roku przez Jana Stykę. W sali prezentowany jest też obraz o niespotykanej tematyce nawiązującej do historii opisanej przez Herodota - najprawdopodobniej z pracowni P.P.Rubensa, stanowiący kopię obrazu namalowanego przez mistrza „Królowa Tomyris  z głową Cyrrusa”. Meble stanowiące wyposażenie sali, nawiązujące swą formą do mebli renesansowych, zdobiły niegdyś biskupią jadalnię.

 

Informacje praktyczne:
Godziny otwarcia:
wtorek, środa, piątek, sobota: 9:00 - 16:00
czwartek: 12:00 - 18:00
niedziela-poniedziałek: nieczynne

 

Bilety wstępu:
Bilet normalny 7 PLN
Bilet ulgowy 5 PLN
Bilet grupy zorganizowane os. dorosłych (powyżej 15 os.) 5 PLN
Bilet grupy zorganizowane (dzieci i młodzież szkolna) 4 PLN
Bilet rodzinny 15 PLN
Lekcja muzealna  4 zł

 

Zwiedzanie bezpłatne:
Przewodnik, opiekun

 

Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w Kielcach
ul. Sienkiewicza 29
25-007 Kielce
tel.  41 348 00 60
e-mail: informacja@swietokrzyskie.travel

ZGŁOŚ POPRAWKĘ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013