Język:

Miejsca

Drogosze - barokowy pałac

Zamki i pałace

Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Północne Mazury
Odległość od Green Velo
2.14 km
Kontakt
Adres:
Drogosze, 11-403 Drogosze
Telefon:
xx
Adres e-mail:
Strona www:

Największy pałac na Warmii i Mazurach należał do rodu Doenhoff, a po śmierci ostatniej właścicielki z tej linii przeszedł w ręce rodu Stolberg-Wernigerode. Był pałacem królewskim, jednym z trzech, w których mógł nocować król Prus. Wzniesiony został w stylu barokowym w latach 1710–1714 i architekturą nawiązuje do nieistniejącego już dziś pałacu Fridrichstein nad Pregołą.

 

Do głównej części reprezentacyjnej dobudowane są boczne skrzydła. Prawe mieściło teatr dworski i przeznaczone było dla gości. W lewym mieści się duża neogotycka kaplica stworzona w połowie XIX wieku z symbolicznymi nagrobkami ostatnich właścicieli z rodu Doenhoff (którzy faktycznie pochowani są w innym miejscu). Z pięknego ogrodu i parku otaczającego pałac do dziś pozostał dość czytelny układ, któremu urody dodają trzy stawy. Park łączy się z niewielkim lasem, w którym kiedyś istniał zwierzyniec. W otoczeniu pałacu stoją zabudowania gospodarcze, wśród nich ciekawa neogotycka stodoła. W pobliskim gotyckim kościele z XIV wieku znajduje się kaplica grobowa rodu Donhoff.

 

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013