Miejsca

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej

Etnograficzne

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Odległość od Green Velo
17.6 km
Kontakt
Adres:
Huta Szklana 37, 26-004 Huta Szklana
Telefon:
+48 41 260 81 56, +48 41 260 81 54, +48 531 982 589
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

W niewielkiej miejscowości Huta Szklana w gminie Bieliny powstało dość nietypowe miejsce. To Średniowieczna Osada, w której czas cofa się o kilka stuleci. Gdy tylko przekroczymy bramę Osady poczujemy się, jakby wehikuł czasu przeniósł nas w odległą przeszłość. XI i XII-wieczne zagrody i warsztaty oraz Dom Zielarki zaproszą nas do odbycia tej niesamowitej podróży w czasie.


Zwiedzając Osadę Średniowieczną będziemy mieć okazję poznać XII-wieczną rzeczywistość z całym jej kolorytem – z pogańskimi bóstwami – Świstem, Poświstem i Pogodą, których na szczycie Łysej Góry czcili przed wiekami pradawni mieszkańcy tych ziem. Z trudem i znojem dnia codziennego, kiedy wszystkie sprzęty potrzebne do normalnego życia i prowadzenia gospodarstwa domowego trzeba było wykonać własnoręcznie, a jedzenie – zdobyć lub wytworzyć, bo nie leżało na wyciągnięcie ręki na sklepowych półkach. W Osadzie Średniowiecznej spotkamy jej mieszkańców skupionych na wykonywaniu swych codziennych zajęć. Zobaczymy warsztat garncarski, kowalski, obróbki drewna oraz gospodarstwo bartnika. Sami przekonamy się, czy ulepienie glinianego garnka to sztuka łatwa czy trudna, podobnie jak samodzielne utkanie płótna na zgrzebną koszulę. W środkowej części wioski, otoczonej mokradłami, spotkamy drewniane i kamienne posągi bohaterów ze świętokrzyskich legend, które wprowadzą nas w świat grozy, czarów i tajemnic.  Klimat i atmosferę codzienności sprzed setek lat odnajdziemy w gospodarstwie domowym otoczonym plecionym ogrodzeniem, z chatą ze ścianami obrzuconymi gliną i dachem pokrytym słomianą strzechą. Duchy przeszłości odkryjemy również w piwniczce, w której zgromadzone zostaną ówczesne kulinarne specjały oraz w małych poletkach z lnem, prosem i pszenicą. Wędrując żwirową ścieżką od bramy wejściowej ku najwyższemu punktowi Osady, miniemy chatkę zielarki, z przylegającymi do niej grządkami pełnymi aromatycznych ziół i innych tajemniczych roślin oraz z paleniskiem przygotowanym do warzenia czarodziejskich mikstur na różnorakie dolegliwości ciała i ducha. W końcu dotrzemy do wzniesienia, na którym znajdzie się mały drewniany kościółek – miejsce poświęcone „misji chrześcijańskiej”.

Podczas pobytu w Osadzie Średniowiecznej odbędziemy podróż w czasie – od wieków pogańskich, po początki chrześcijaństwa. Godziny spędzone wśród wskrzeszonych duchów przodków będą dla nas nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale przede wszystkim nauką. Na własne oczy przekonamy się, że życie w średniowieczu, pomimo trudu i ogromnego nakładu pracy było również barwne i radosne, a zarazem magiczne w swej symbiozie ze światem sacrum, zamieszkiwanym przez bóstwa, wiedźmy i liczne postaci z prasłowiańskich legend.

 

Informacje praktyczne:
Instytucja zarządzająca Osadą Średniowieczną:
Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich

ul. Partyzantów 3
26-004 Bieliny
tel. 41 260 81 56 (kasa)
tel. 41 260 81 57 (parking przy Osadzie)
e-mail: zamowienie@bieliny.pl

 

Bilety  wstępu:
Ceny biletów dla grup w sezonie 2015

Bilety grupowe normalne (powyżej 10 os.) - 8 PLN
Bilety grupowe ulgowe (powyżej 10 os.) - 6 PLN (uczniowie, studenci, emeryci, renciści)
Opiekunowie grup zorganizowanych (pow. 10 osób) - wstęp gratis
Wynajęcie przewodnika na wyłączność grupy -  50 PLN
Warsztaty - 15 PLN (w cenie bilet wstępu)

 

Ceny biletów indywidualnych do Osady Średniowiecznej w roku 2015
Bilet ulgowy - 8 PLN (uczniowie, studenci, emeryci, renciści)
Bilet normalny - 10 PLN
Bilety rodzinne 2+2 - cena: 30 PLN
Bilety rodzinne 2+3 -  cena: 35 PLN
Osadowa gra terenowa - 15  PLN  (w tym bilet wstępu do Osady)
Indywidualny, wybrany jeden rodzaj warsztatów - 15 zł/osoba (w tym bilet wstępu do Osady)

 

Usługi przewodnickie:
Zwiedzanie Osady Średniowiecznej wyłącznie z przewodnikiem; usługa w cenie biletu wstępu

 

Punkt Informacji Turystycznej w Bielinach
ul. Partyzantów 3
26-004 Bieliny
tel. 41 260 81 52
www.bieliny.pl
e-mail: it@bieliny.pl

ZGŁOŚ POPRAWKĘ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013