Język:

Miejsca

Rzeszów

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Pogórze Karpackie
Odległość od Green Velo
0.51 km
Kontakt
Adres:
Rynek 26, 35-064 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 57 77
Adres e-mail:
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

Rzeszów jest największym miastem województwa podkarpackiego i jego stolicą administracyjną. Prawa miejskie miasto otrzymało w 1354 roku. Ze względu na dogodne położenie przy trakcie handlowym dobrze rozwijało się kupiectwo. W 1591 roku wzniesiono ratusz miejski, a w 1600 zaczęto budowę zamku. Pierwsze ślady fortecy pochodzą z czasów Mikołaja Spytka Ligęzy. Obiekt przejęli Lubomirscy, którzy umocnili rezydencję.

 

W XVII wieku zamek skutecznie opierał się licznym najazdom. W XVIII wieku zamek strawiły liczne pożary i został przebudowany na styl pałacowy. Po zaborach posiadłość przejęli Austriacy, którzy utworzyli tam sąd i więzienie. Na początku XX wieku ze względu na zły stan techniczny obiekt został rozebrany i wiernie według rycin odtworzony. Obecnie znajduje się tam siedziba sądu okręgowego. Płyta rzeszowskiego rynku jest otoczona odnowionymi galicyjskimi kamienicami. Spośród najważniejszych rzeszowskich świątyń należy wymienić zespół klasztorny bernardynów z późnorenesansowym kościołem Wniebowzięcia NMP, kościół Świętego Krzyża oraz klasycystyczny kościół Świętej Trójcy. W mieście zachowały się dwie synagogi: staromiejska i nowomiejska.

 

Kolejną ważną atrakcją Rzeszowa jest podziemna trasa turystyczna. Tunele pod kamienicami i płytą rynku były drążone w lessowym podłożu w celu przechowywania żywności i wina. Część zabezpieczonych korytarzy została przekształcona w Podziemną Trasę Turystyczną, która objęła 34 piwnice z okresu XV-XX wieku. Długość podziemi wynosi 213 metrów, a najniższy punkt trasy przekracza 9 metrów głębokości. Innym interesującym miejscem w Rzeszowie jest Muzeum Dobranocek. Znajduje się tam znaczna kolekcja lalek, kukiełek i pamiątek związanych z polskimi dobranockami.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ
Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013