Miejsca

Augustów

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Odległość od Green Velo
76.54 km
Kontakt
Adres:
Rynek Zygmunta Augusta 44, 16-300 Augustów
Telefon:
87 643 28 83
Adres e-mail:
Strona www:

Miasto położone nad rzeką Nettą, określane mianem Serca Puszczy Augustowskiej.  Letnia stolica Podlaskiego, od wschodu, południa i północy otoczona lasami Puszczy Augustowskiej.

 

Do XIII wieku teren ten był zamieszkiwany przez Jaćwingów. Po licznych wojnach ziemie opustoszały, by w połowie XVI wieku lasy Puszczy Augustowskiej mogły wejść w skład dóbr królewskich. W 1557 roku król Zygmunt August nadał miejscowości  prawa miejskie i to właśnie jemu Augustów zawdzięcza swoją królewską nazwę.

 

Będąc w Augustowie należy obejrzeć historyczne centrum miasta wraz z  XVI wiecznym układem urbanistycznym, Rynek Zygmunta Augusta, klasycystyczne i  eklektyczne kamieniczki z przełomu XIX i XX wieku, zespół Starej Poczty z 1829 roku oraz Bazylikę Mniejszą pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Znajduje się tu także kamienica, w której nocował Cesarz Napoleon I w 1812 roku.

 

Od 1993 roku miasto posiada status uzdrowiska dzięki mikroklimatowi, bogatemu w olejki eteryczne, wytwarzanemu przez kompleks leśny Puszczy Augustowskiej oraz bogatym złożom borowiny. Jest tutaj sanatorium. W mieście znajduje się przystań statków białej floty, działają gondole, katamarany, liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego, hotele i ośrodki wypoczynkowe. Godny uwagi jest też elektryczny wyciąg nart wodnych na Jeziorze Necko. Narciarze wodni pokonują fale z prędkością prawie 60 km/h. Odbywa się tu Międzynarodowy Konkurs Skoków na nartach wodnych. Niedawno odrestaurowane Bulwary Nad Jeziorem Necko i rzeką Nettą są idealnym miejscem na spacer. W sezonie letnim, w Augustowie odbywa się wiele koncertów i imprez plenerowych. Co roku pod koniec lipca mają tu miejsce Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym.

 

Centrum Informacji Turystycznej w Augustowie ****
16-300 Augustów
Rynek Zygmunta Augusta 44
tel. 87 643 28 83
www.augustow.eu

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013